Make or Buy Decision Wilson Corporation produces a large number of fishing products. The costs per unit of a particular fishing reel are as follows: The company recently decided to

Make or Buy Decision
Wilson Corporation produces a large number of fishing products. The costs per unit of a particular fishing reel are as follows:
The company recently decided to buy 10,000 fishing reels from another manufacturer for $15 per unit because “it was cheaper than our cost of $17 per unit.” Evaluate the decision made by Wilson’s management based on the data given.

Leave a Reply

Your email address will not be published.