Suppose that an economy produces 2,400 units of output, employing 60 units of input, and the price of the input is $30 per unit. The per-unit cost of production is

Suppose that an economy produces 2,400 units of output, employing 60 units of input, and the price of the input is $30 per unit. The per-unit cost of production is
A) $0.25.
B) $0.50.
C) $0.75.
D) $2.00.

Leave a Reply

Your email address will not be published.